Skip to main content

שאלות ותשובות בנושא פוליגרף

פוליגרף הוא תחום המסקרן אנשים רבים אך גורם גם לחשש, לחץ וחרדה לאלו העתידים להיבדק במכשיר הפוליגרף. כבודק פוליגרף אני מאמין שככל שיהיה לאדם יותר מידע בנוגע לבדיקת הפוליגרף, מידע זה יפיג את חששותיו אשר נובעות לרב מחוסר ידע, מיתוסים ופחד מהלא מוכר. נבדק אשר ידע איך מתנהלת בדיקת פוליגרף, מצבו הפסיכולוגי ורמת חרדתו תרד. לכן מאמר זה יעסוק בשאלות נפוצות בנוגע לפוליגרף, בתקווה שהתשובות יספקו לכם מידע מקצועי שיעזור לחלקכם בהעשרת הידע, ולחלקכם בהרגעת החרדה והפחתת הלחץ לקראת הבדיקה.

 lie detector

מה מידת הדיוק של מכשיר הפוליגרף?

לשאלה זו לצערי אין תשובה אחת חד משמעית, אך ממחקרים רבים שנערכו במטרה להגיע לתשובה מבוססת, עולה כי רוב הניסויים הגיעו לתוצאות קרובות בדיוקם, ותוצאותיהם נעות בין 87%-97% אחוזי דיוק. הסיבות להבדלים בין המחקרים היא הבעיתיות הרבה בביצוע בדיקות פוליגרף בתנאי מעבדה, אחת הסיבות היא, שפחד נבדק המעבדה להיכשל בבדיקת הפוליגרף, נמוך מנבדק אמת אשר יש לו יותר מה להפסיד. יש לציין כי רוב המחקרים והניסויים שנעשו בתחום היו קשורות ל-A.P.A שזהו איגוד הפוליגרף האמריקאי ולמכוני פוליגרף מובילים בארה"ב. מצדו השני של המתרס ישנם מחקרים אשר גורסים כי מידת הדיוק של בדיקת הפוליגרף עולה במעט על הסיכויים של הטלת מטבע כלומר מעט מעל 50%, אמינות מחקרים אלו מוטלת בספק רב ולרב מומנו ע"י גורמים אינטרסנטים. בנימה אישית יותר, כבודק פוליגרף אני מאמין במכשיר הפוליגרף וביכולתו באיתור השקר באחוזים גבוהים מ95% זאת כאשר בדיקת הפוליגרף מבוצעת ע"י בודק מקצועי אשר עובד על פי כל כללי הבדיקה ותורת הפוליגרף. כשם שמכשיר הפוליגרף בודק מדדים טבעיים של הגוף ברמת דיוק של מכשיר רפואי ניתן להשוות אותו למכשיר רפואי אחר, רנטגן לדוגמא. רופא יהיר וחסר ניסיון יכול לטעות באיבחונו של צילום רנטגן כשם שבודק פוליגרף אשר לא ביצע את בדיקת הפוליגרף על פי כל הכללים ולא התנה את הנבדק במהלך הבדיקה, או לא השכיל להבין את הנושא הנבדק ושאל את השאלות הלא נכונות יכול לטעות. על כן לתת תשובה חד משמעית בנוגע למידת דיוקו של מכשיר הפוליגרף בחשיפת השקר יהיה לא רציני, במיוחד כאשר הגורם האנושי הוא מרכיב משמעותי ובלתי נפרד בבדיקת הפוליגרף. עם זאת להערכתי, בידיים הנכונות מכשיר הפוליגרף הוא הכלי היעיל והמדוייק ביותר שקיים כיום לאיתור שקר וחשיפת האמת.

 

האם בדיקת פוליגרף קבילה בבית משפט?

סוגיית חוקיות בדיקת הפוליגרף בישראל נידונה זה שנים רבות בוועדות להסדרת חוקיות ומקצוע הפוליגרף, אך לצערי טרם קיבל תחום הפוליגרף את המעמד שמגיע לו בבית הדין הפלילי. 
כיום בבית הדין הפלילי, בדיקת פוליגרף אינה מתקבלת כראיה ויש איסור גם על כל אזכור של קיום, או חוסר רצון לביצוע בדיקת פוליגרף של החשוד. בנושאים של משפט חוזר בדין הפלילי, בדיקת פוליגרף אינה יכולה לשמש כגורם למשפט חוזר. לעומת זאת בנושאים של הליכי מעצר, בית המשפט רשאי לקבל בדיקת פוליגרף כראיה למעצר לצרכי חקירה.
בבית הדין האזרחי והרבני- בדיקת פוליגרף כן מהווה ראיה קבילה, זאת בתנאי שהייתה הסכמה מוקדמת משותפת של שני הצדדים, לקבלת ממצאי הפוליגרף.

 

האם ניתן לבדוק פסיכופתים בפוליגרף?

ע"פ מחקרים רבים בנושא שבוצעו ע" "Raskin" "Balloun" ,Holmes" ו "Barland".
לא קיימת תמיכה מחקרית, שתאושש את ההנחה, כי קיים קשר בין מאפייני אישיות פסיכופתית, ותוצאות בדיקת פוליגרף.
ההשערה כי, פסיכופתים לא יפגינו תגובות של אשמה ופחד ועל כן לא יתגלו במכשיר הפוליגרף, אינה נכונה.

 

האם ניתן לבצע בדיקת פוליגרף במהלך הריון?

ישנם מספר סיבות שאנו בודקי הפוליגרף לא מבצעים בדיקות פוליגרף לנשים בהריון:
1. במקרה של הריון מתקדם, תזוזה מוגברת של העובר או כאבים שחווה האם הנובעים מתזוזות אלו, יכולים להשפיע על תוצאות בדיקת הפוליגרף.
2. בדיקת הפוליגרף יוצרת מתח וחרדה אשר בכלליות אינם מומלצים לאשה בהריון.
לאחר שזה נאמר, במקרים בהם יש צורך מיוחד לבצע בדיקת פוליגרף לאשה הרה, על הנבדקת לספק אישור רפואי המציין כי ההריון תקין, ללא סיבוכים וכי המתח הנפשי אשר נגרם מבדיקת פוליגרף לא צפוי להשפיע לרעה על האם והעובר.

כמה עולה בדיקת פוליגרף?

מחיר בדיקת פוליגרף נקבע על פי מספר מדדים:
1. מורכבות הבדיקה, (בדיקה של נושא מורכב, כוללת לעתים מספר בדיקות).
2. מיהו הגוף אשר מזמין את בדיקת הפוליגרף, (המחיר שיקבלו מוסדות וארגונים המבצעים בדיקות פוליגרף בתדירות קבועה, או באופן חד פעמי מספר נבדקים רב, יהיה נמוך משמעותית).
3. מכון הפוליגרף הנבחר - למדד זה חשיבות מהמעלה הראשונה הן מבחינה מקצועית והן מבחינה כספית. ראשית, על המכון להיות מוכר ע"י איגוד בודקי הפוליגרף הישראלי והאמריקאי -APA. עליו להיות בעל נסיון רב, ובעל שם טוב. כפי שישנם מומחים בכל מקצוע, כך גם בתחום הפוליגרף. 

עבור בדיקת פוליגרף ספציפית ללקוח פרטיהמחירים ינועו סביב 800-2000 ש"ח.
עבור חברות, ארגונים ומוסדות המבצעות בדיקות פוליגרף תקופתיות, ובדיקות קבלה לעבודההמחירים ינועו סביב 450-800 ש"ח לבדיקה.