שירותי המכון

על פי מומחים בתחום גיוס עובדים: בדיקת הפוליגרף הינה הדרך היעילה ביותר בסינון עובדים, עבור תפקידים חשובים ורגישים. כבודק פוליגרף מקצועי, אני מסכים עם קביעה זו ומכיר ביעילותה של בדיקת פוליגרף, באיתור רמייה בנוגע לעבר פלילי, ביצוע עבירות רלוונטיות בעבר, ואיתור נסיונות ריגול תעשייתי.

בדיקת פוליגרף מיון עובדים, או בשמה המקצועי "Screening",  היא בדיקה יחודית אשר נבנת בהתאם לצרכי בעל העסק, ובהתאם לדרישות תפקיד העובד.
לדוגמא: השאלות אשר ישאל עובד בחברת מכירות באינטרנט, אשר חשוף למאגרי נתוני אשראי רבים, יתמקדו בעיקר בהשגת רווח כספי ממכירת מידע חסוי ובעבר פלילי, ופחות בשימוש בסמים לא חוקיים. לחלופין עובד חדש בחברת פרסום, ישאל יותר בנושאים של ריגול נגדי מחברות מתחרות ופחות בנוגע לחובות כספיים והתמכרויות.

infedelity polygraph exam1

המצב היום בישראל

המידע שרשאי כיום מעביד לדרוש ממועמד לעבודה, הוא מצומצם ביותר. מלבד קורות חיים והמלצה ממעביד קודם, אין אפשרות לדעת אם העובד החדש הוא גנב מורשע, עובד סמוי של חברה מתחרה או, בעל התמכרות קשה להימורים עם חובות כבדים לשוק האפור. לכן בדיקת פוליגרף טרום תעסוקה, היא כלי יעיל והכרחי עבור כל בעל עסק שיש לו מה להפסיד. 
יש לציין כי מחיר בדיקת פוליגרף עבור סינון עובדים, זולה משמעותית מבדיקת פוליגרף ספציפית ומחיר זה אף משתנה בהתאם להיקף הבדיקות.

בדיקת פוליגרף לעובד, יכולה לחסוך לך המעביד כסף רב ולמנוע נזק פנימי בהיקף קטסטרופלי. בתקופה בה הריגול התעשייתי הוא שוק שמגלגל מיליוני שקלים בשנה, הסכנה הגדולה ביותר לבעל עסק בכל תחום שהוא ובעיקר בתחומים בהם המידע שווה הרבה כסף, הוא עובד לא נאמן שיש לו גישה למידע רגיש, לתוכניות עסקיות, מאגרי נתונים, כסף או סחורה בהיקפים גדולים. כל אלו בידיים הלא נכונות והלא נאמנות יכול לגרום לנזק גדול. השימוש בבדיקת הפוליגרף בעבודה, מספק לך בעל העסק, מטריית הגנה שיכולה להגן עליך כבר בשלב הראשוני והקריטי ביותר, שלב הקבלה לעבודה.

פוליגרף לעובד

 

בדיקת פוליגרף קבלה לעבודה - או בשמה המקצועי "Screening" היא בדיקה יחודית אשר נבנת בהתאם לצרכי בעל העסק ובהתאם לדרישות תפקיד העובד. לדוגמא: השאלות אשר ישאל עובד בחברת אשראי שחשוף למאגרי נתונים יקרים יתמקדו בעיקר בהשגת רווח כספי ממכירת מידע ובעבר פלילי ופחות בשימוש בסמים. לחלופין עובד חדש בחברה לפיתוח מוצרי אלקטרוניקה ישאל יותר בנושאים של ריגול נגדי מחברות מתחרות ופחות בנוגע לתביעות משפטיות בעבר והתמכרויות. כיום הנתונים שרשאי מעביד לדרוש מעובד הם נורא מצומצמים ומלבד קורות חיים והמלצה ממעביד קודם, אין אפשרות לדעת אם העובד החדש הוא גנב מורשע, עובד סמוי של חברה מתחרה או, בעל התמכרות קשה להימורים עם חובות כבדים לשוק האפור. לכן בדיקת הפוליגרף טרום תעסוקה היא כלי יעיל והכרחי עבור כל בעל עסק שיש לו מה להפסיד.

בדיקת פוליגרף תקופתית - זהו כלי שמיועד בעיקר עבור חברות המעסיקות עובדים אשר חשופים למידע רגיש מאוד או לסחורה יקרה (יהלומים לדוגמא). עובד שסרח בחברות אלו יכול לגרום לנזק גדול גם מבחינה כספית וגם מבחינה עסקית.  בדיקת פוליגרף תקופתית לא רק יכולה לאתר מעילות, הונאות או ריגול תעשייתי אלה גם למנוע זאת. עובד אשר נמצא תחת פיקוח לעולם יהיה עובד טוב יותר, והידיעה כי הוא עלול להיבדק במהלך עבודתו במכשיר הפוליגרף תשמש לו מרכיב משמעותי בקבלת ההחלטה אם למעול או אם למכור את המידע בעבור רווח כספי. במחקרים אשר נעשו באיתור מעילות התגלה שרוב מבצעי המעילות היו ללא פרופיל עברייני ופשוט נקלעו לסיטואציה של רווח גדול עם סיכון קטן. על כן, מחובתנו להגדיל את הסיכון ע"י בדיקה תקופתית שיכולה להיות גם מדגמית (עובד פעם בחצי שנה) אך פומבית (כלומר הבדיקה התקופתית תיהיה ידוע לעובדים בקבלתם לעבודה) ובכך להגדיל את שיקולי העובד אשר נקלע לפיתוי, לטובת החברה, לטובת הסולידריות  ולטובת טוהר המידות.


פוליגרף בעקבות חשד סביר - (לרב בעקבות מידע אנונימי) של גניבה, מעילה, הטרדה מינית, עבירות טוהר המידות או מכירת מידע. במקרים רבים אשר אין הוכחה ודאית כדי לפנות למשטרה בדיקת פוליגרף היא הפתרון היעיל ביותר. במקרים מסויימים בבדיקת הפוליגרף של עובד חשוד, מתגלה גודל והיקף העבירה, ולעתים אף מסופקת הודאה במעשה.

לסיכום, בדיקת פוליגרף בעבודה על כלל היבטיה היא כלי יעיל הן באיתור הן במניעה והן בחשיפת עבירות במקום העבודה. היא כלי אשר מספק תוצאות מיידיות ולרב חד משמעיות, ונותן פתרונות עבור עסקים בספקטרום רחב של  בעיות. אל לו לבעל העסק להיות סמוך ובטוח כי עובדיו הם העובדים הטובים והישרים שיש, וכי אצלו בעסק לא קורים דברים כאלו. עלינו תמיד להיות במגמה של יוזמה והגנה וכפי שנאמר "Si vis pacem. para bellum".

בדיקת פוליגרף הבודקת נאמנות בני זוג, משרתת את שני צדדי הקשר בהתאמה. הצד המאשים יכול להגיע לחקר האמת באישוש או הפרכת חשדותיו, והצד המואשם יכול להוכיח את חפותו. יש לציין כי הבדיקה היא יחודית למערכות יחסים מסויימות  ולא מתאימה בכל המקרים. לאחר שזה נאמר יש לציין כי במקרים רבים זהו הפתרון האידאלי בהשבת השקט הנפשי והפסקת המחשבות הטורדניות שקשורות לבגידה המלוות חלק מבני הזוג.

couple faithfulness 

בדיקת נאמנות בני זוג, הינה בדיקת פוליגרף שמטרה להסיר ספק וחשד לגבי נאמנותו של החצי השני שלנו. במהלך שנים של זוגיות מונוגמית, מערכת היחסים עולה לא פעם על מהמורות ואף שירטונים, כאשר הגורם המרכזי להידרדרות ביחסים הוא חוסר האמון בבן או בת הזוג לגבי נאמנותו. ישנם מקרים של נסיעה לחו"ל של אחד הצדדים לדוגמא, אשר יכולים להוביל לעתים לספק מטריד אשר מקונן בנו ולא עוזב: "האם הוא בגד בי?", האם היא נשארה נאמנה אליי?" דוגמא נוספת היא שינוי בהתנהגותו של בן או בת הזוג לאחר אירוע חברתי בו היה לבד, אשר תורם להעצמת מחשבות הבגידה. (השינוי בהתנהגות יכול להיות שלילי, במידה וזהו רומן מתמשך, או חיובי, במידה והצד הבוגד מרגיש אשמה וצורך לפצות).
הגורמים שמעצימים את חשדות בן הזוג, קשורים ביחס ישיר לטיב הקשר, לרמת פתיחות הקשר, ואף למידת הנוירוטיות של הצד החש נבגד. יש לציין כי לא קיים ספק לגבי תחושת חוסר האמון שמרגיש אחד הצדדים, אלא רק לגבי העובדה, אם בוצעה בגידה או לא. לעיתים תחושת דימוי עצמי נמוך של אחד מבני הזוג, יחד עם היסטוריה של בגידה במערכת יחסים קודמת, יכולים להוביל זוגיות תקינה למדרון חלקלק של ספקות וחשדות. דבר שיגרום לחוסר אמון מוחלט ובצורה פרדוקסלית לביצוע בגידה.

הפתרונות הקיימים במקרים אלו הם:

1. שימוש במשרד חקירות והתחלת מעקב אחר בן או בת הזוג, פתרון שלא תמיד מעלה חרס בידנו, וזאת משום שלעיתים מעשה הבגידה, הוא חד פעמי , או לחילופין מבוצע לעיתים רחוקות ובסיטואציות נדירות כמו חו"ל לדוגמא. במקרים אלו, רק במידה וישנה הסכמה פתרון 2 הוא יעיל וממוקד יותר.

2. ביצוע בדיקת פוליגרף לבן או לבת הזוג. זאת כאשר ישנה הסכמה משותפת, לביצוע בדיקת הפוליגרף. כמובן שפתרון זה לא מתאים לכל מערכות היחסים, ונועד יותר עבור מערכות יחסים בה רגש הקנאה וחוסר האמון חזק מהרגיל,  והצורך בהכרה חיצונית אוביקטיבית, (באישוש או הפרכת החשדות) גדול.

בדיקת פוליגרף ספציפית, באה לבדוק נושאים או ארועים נקודתיים. כלומר קיים חשד אודות ביצוע מעשה או עבירה, אשר אנו רוצים לאשש או להפריך.
בדיקות פוליגרף הינם כלי יעיל מאוד המשרת את המגזר הפרטי, הבטחוני ועסקי. הבדיקה מאפשרת את גילוי האמת בדיעבד (באופן רטרוספקטיבי), וזאת נוכך העובדה כי גם אם אין מצלמה שתיעדה את רגע ביצוע העבירה, בגידה, הונאה או הדלפה, מבצע העבירה שומר אצלו בלב רגש של אשמה ופחד, אשר המצפון המוסרי מטריד אותו, ומדיר שינה מעיניו. רגשות אלו, שהן התגובות האידאליות למכשיר הפוליגרף, יעלו ויצופו ברגע ההתמודדות עם השאלות, במהלך בדיקת הפוליגרף. דבר זה יוביל בשלב ניתוח ממצאי הבדיקה, לתוצאת דובר שקר. ניתן לבדוק בפוליגרף כל אירוע נקודתי שקרה, אך לא ניתן לבדוק כוונות, רצונות או פנטזיות.

polygraph GSR2

דוגמאות לבדיקות פוליגרף ספציפיות:

1. בדיקת פוליגרף לעובד בעקבות גניבה בעסק.

2. בדיקת נאמנות בני זוג לבדיקת בגידה.

3. בדיקת פוליגרף לאימות גרסאות שני צדדים. (בדיקה זו נפוצה בתחום הבוררות והביטוח)

4. בדיקת פוליגרף בנושא עבירות מין (פדופיליה, הטרדה מינית)

5. בדיקת פוליגרף  לבדיקת אירוע נקודתי (שימוש בסמים, מעילה, ריגול תעשייתי,עבירות על טוהר המידות)

map  

כתובתנו:                                                        שעות פעילות:

 משרד ראשי: המרד 29 תל-אביב                         א-ה 08:00- 18:00
 פריסה ארצית: ירושלים, חיפה ובאר-שבע            טל: 050-9022523

 מייל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אמינות ודיסקרטיות מעל הכל

אנו מתחייבים לשמור על  אמינות, יושרה ודסקרטיות מוחלטת. מזמין בדיקת הפוליגרף הינו הגורם היחידי אשר מקבל את ממצאי הבדיקה. אנו מחוייבים לעמוד בכל עקרונות האתיקה המקצועיים של איגוד בודקי הפוליגרף הישראלי.

סוגי בדיקות פוליגרף

logo fotter2

שלחו לנו מייל
שלחו לנו מייל או התקשרו פבלו פוליגרף - 050-9022523 כל המידע המתקבל הינו חסוי לחלוטין