מאמרים

 

צמד המילים "מכונת אמת", הם למעשה צירוף המילים הרחוק ביותר שניתן היה לתת עבור מכונת/מכשיר הפוליגרף. באנגלית ובשפות אחרות להבדיל, שמו של מכשיר הפוליגרף מדוייק, ונקרא גלאי שקר - Lie Ditector.

בעוד שמכשיר הפוליגרף הינו כלי הבודק את תגובותיו הפיזיולוגיות הבלתי רצוניות של הנבדק ע"מ לאבחן תגובות המאפיינות אמירת שקר. מכונת אמת, אם נפרק את המשמעות המילולית של המונח, נסיק כי זוהי מכונה המאבחנת תגובות פיזיולוגיות המאפיינות אמירת אמת.
הנחה זו כמובן אינה נכונה. גוף האדם אינו מגיב בצורה אופיינית או מיוחדת כאשר האדם דובר אמת, אלא נשאר באותו מצב טבעי קבוע, ביחס למשתנים (מקום, זמן, טמפ' וכו').
מצד שני כאשר בן אדם משקר, נכנסת לפעולה מערכת העצבים הלא רצונית - אטונומית, או ליתר דיוק המערכת הסימפתטית הפועלת בזמני חירום, לחץ או איום, ומשפיעה על תגובותיו הפיזיולגיות של האדם (הזעה, נשימה, לחץ דם ודופק). 

 

lie detector

 

הנחה שגוייה נוספת שרווחת בציבור, היא כי מכשיר הפוליגרף נותן בסיום הבדיקה תוצאה מיידית של "דובר אמת - NDI" או "דובר שקר - DI". תפיסה זו אף היא רחוקה מהאמת. בסיום בדיקת הפוליגרף מתמודד בודק הפוליגרף עם העבודה הרגישה והחשובה של ניתוח ממצאי הבדיקה. נתוני הבדיקה מורכבים מלפחות שלושה מדפסים (צ'ארטים), אשר מוצגים לאורך רצף זמן של כשלוש דקות, ומחולקים ע"פ שאלות, כאשר אחרי כל שאלה יש מרווח זמן של 20 שניות, בו נמדדת תגובת הנבדק. כל שאלה מנותחת בנפרד, ומקבלת ציון ע"פ קריטריונים מוגדרים של הAPA (איגוד הפוליגרף האמריקאי). דוגמא לקריטריון, יהיה עלייה בקצב הלב או התגברות ההזעה. שינויים אלו מקבלים ציון שמסתכם בסופו של דבר לציון סופי, הקובע אם אובחנו תגובות לאמירת שקר ברמת מובהקות מספקת, המאפשרת קביעה חד משמעית של תוצאת דובר שקר - DI-  deception indication.

 

לסיום אציין נקודה שאומנם ידועה לכל, אך לא תמיד מקפידים לפעול ע"פ עקרונותיה. בכל תחום מקצועי יש טובים יותר, טובים פחות, וגרועים. כך גם בתחום הפוליגרף, יש לשאוף להגיע לבודק פוליגרף או מכון פוליגרף מקצועי, ישר ובעל נסיון. דרישות מינימליות מהן ניתן להסיק על רמה מקצועית מסויימת, תיהיינה חברות באיגוד הפוליגרף הישראלי, ואיגוד הפוליגרף האמריקאי APA, שלגביהם קיים קונצנוס מקצועי, להבדיל מאיגודים אחרים בתחום. כמו בכל מקצוע טווח המחירים שונה, אולם בתחום הפוליגרף בדומה לתחום הרפואה או עריכת דין, תמיד נרצה שהפרופסור הטוב ביותר יבדוק אותנו, והעו"ד בעל הנסיון הרב ביותר ו"הקבלות" הטובות ביותר, ייצג אותנו. כך גם עלינו לבחור את בודק הפוליגרף.

טרם כניסתו של דימה (שם בדוי) לבדיקת פוליגרף קבלה לעבודה עבור חברת פורקס חדשה, כבר היה ברור ע"פ השאלון האישי שמילא, כי לו נסיון רב בתחום וכי עבד בחלק ניכר מהחברות הקיימות בשוק. דימה היה צעיר בן 28, אקדמאי שלמד כלכלה באוניברסיטת מולדובה ובעל ניסיון של 6 שנים בתחום הפורקס. מבחינה אישיותית הפגין דימה בטחון עצמי גבוה, יכולת התנסחות טובה ואניטליגנטציה גבוהה. היה נראה כי כל מנהל משאבי אנוש יהיה שמח לקבלו לעבודה, ואף יחפז להעסיקו טרם חברה מתחרה "תחטוף" אותו. אולם לא כך היו הדברים.


במהלך הבדיקה העלה דימה מספר אירועים מטרידים היכולים להעיד על אופיו ומוסריותו. דימה סיפר כי עוד במולדובה, כאשר עבד כסוכן מכירות עבור חברה מתכת גדולה, היה נוהג למעול בכספים, ושלשל לכיסו סכום מוערך של אלפי דולרים. דימה סיפר כי בישראל קיבל מעל 6 הצעות ממכרים ומחברות פורקס מתחרות, להעביר "לידים"- (פרטי לקוחות) בעבור תמורה כספית. יחד עם זאת ציין באופן נחרץ, כי מעולם לא גנב מידע סודי לעצמו, ובטח ובטח שלא מסר מידע סודי בעבור תשלום.


בסיום הבדיקה סיפר דימה כי לקח בעבר קובץ ובו מאגר של כ-40,000 לידים, ורשימות בהן העתיק פרטי לקוחות כבדים ממקום עבודתו האחרון. את גניבת הקובץ הסביר בטענה, כי פעם אחת מנהלו ביקש ממנו לשמור עליו, וזה שכח למחוק אותו כשסיים לעבוד בחברה. בנוגע לרשימת הלקוחות הכבדים, סיפר כי נהג להיות בקשר עם חלק מהלקוחות גם מחוץ לשעות העבודה. עוד סיפר דימה כי לפני שנה העבירקובץ ובו כ-20,000 'לידים' לחבר, אשר פתח חברת פורקס חדשה, בטענה כי רצה לעזור לו. דימה הכחיש קבלת תמורה עבור קובץ זה וטען כי הדבר נעשה מטוב לב. דימה נמצא דובר שקר בבדיקת הפוליגרף. נראה כי גרסותיו אינן ייצגו את כל האמת ומידת התאמתו לתפקיד הרגיש של מנהל שימור לקוחות רחוקה מלהתאים לדרישות התפקיד.


המקרה של דימה הינו מקרה קלאסי של אדם אופורטוניסט בעל אמות מוסר ויושר נמוכות, הנמצא בתפקיד רגיש וקריטי מבחינת הנזק שיכול לגרום לחברה. כשמחברים מרכיבים אלו לניסיון רב בתחום ההשקעות, לאינטליגנציה גבוהה, ולבטחון עצמי גבוה, מתגבשת סכנה משמעותית וקריטית לכל חברה אשר תקבלו לשורותיה. כל המידע שמסר דימה במהלך הבדיקה הינו מידע חיוני עבור קב"ט ומנהל משאבי אנוש, כאשר באים הם להעסיק עובד חדש, בעיקר לתפקידים רגישים. דוגמא זו ממחישה באופן ישיר את חשיבות בדיקת הפוליגרף כשלב סופי בהעסקת עובדים.

השמות והפרטים במקרה שונו, והינם מקרה אחד מני רבים.

בדיקת הפוליגרף מתחילה למעשה ברגע בו מבקשים מאדם לעבור בדיקת פוליגרף. שלב זה גורם בדר"כ או לכעס מצד הנבדק על האשמתו ועל הטלת ספק באמינותו, או לפחד לאלו שחוששים שיתגלה עליהם דבר אשר הם מעוניינים להסתיר. בכל אופן ירגיש הנבדק דאגה, בין אם לכך שהאמת תצא לאור או להפך. רגשות אלו לא משפיעים בשום צורה על ממצאי הבדיקה.
משך בדיקת הפוליגרף אורכת כשעה, בהתאם לנושא וסוג הבדיקה והיא מורכבת ממספר שלבים:

polygraph b

 

רישום פרטים אישיים

השלב הראשון לאחר כניסה לחדר הבדיקה והיכרות עם בודק הפוליגרף, הינו רישום פרטים-אישיים.

שיחה מקדימה

זהו שלב משמעותי בבדיקה, בו יש לספר לפרטים אודות הנושא הנחקר או היסטוריה תעסוקתית במידה וזו בדיקת פוליגרף קבלה לעבודה. בשלב זה יש לספר לבודק על כל האירוע, או המקרה הנבדק בצורה מפורטת, בלי להחסיר דבר ובלי לשקר. יש לציין כי בודק הפוליגרף אינו חוקר, ועל כן הוא מחוסר פניות, כלומר מטרתו היחידה היא שהאמת תצא לאור או שהשקר יחשף.

ניסוח שאלות הבדיקה

בהסתמך על מה שנאמר בשלב הקודם, הבודק יסביר ויבהיר לנבדק כל שאלה שתשאל בבדיקה כך שהשאלות יהיו ברורות, מובנות ומקובלות על הנבדק. לסיום יתבקש הנבדק לחתום על השאלות ועל הסכמתו לעבור את הבדיקה. לאחר החתימה תחל הבדיקה המעשית של הפוליגרף.

חיבור הנבדק למכשיר הפוליגרף 

מכשיר הפוליגרף מודד מספר מדדים פיזיולוגים ממערכת העצבים הלא רצונית: לחץ דם ודופק, מוליכות חשמלית של העור ונשימת חזה וסרעפת.

שלב השאלות

בשלב זה יישאל הנבדק את השאלות במספר סבבים. עם סיום שלב זה, יחל שלב התרת המדדים המחוברים לנבדק. בשלב האחרון של הבדיקה תערך שיחת סיכום בה יבדק מצבו של הנבדק, תינתן הזדמנות אחרונה להוסיף דבר מה במידה ומעוניין בכך, ולמעשה בזו תסתיים הבדיקה.

לסיכום, משום שבדיקת הפוליגרף היא בדיקה פסיכופיזיולוגית, היא דורשת עירנות, ריכוז וקשב רב. על כן, על מנת להצליח בבדיקה, יש לישון שינת לילה טובה, לאכול ארוחה קלה ולהגיע רגועים ובטוחים בצדקת דרככם. יש לזכור כי בדיקת הפוליגרף מדוייקת מאוד ובמידה ואומרים אמת, אין שום מקום לדאגה.

מאמר זה מיועד עבור נבדקים ישרים אשר אין להם מה להסתיר, הם דוברי אמת, חפים מפשע וחוששים שהאמת לא תצא לאור.

polygraph GSR2

אדם ישר והגון יכול להיתקל במהלך חייו בבדיקת הפוליגרף מסיבות רבות ומגוונות: מבדיקת פוליגרף לשם קבלה לעבודה נחשקת ויוקרתית, ועד בדיקת אימות גרסאות בינכם לבין שכן, אשר תובע אתכם בבית משפט לתביעות קטנות.
מדרישת חברת הביטוח שלכם להיבדק על מנת לקבל את כספי הביטוח, ועד פסיקת בוררות בעניין כספי.
בלי קשר לסיבה שהוזמנתם או יזמתם את הבדיקה, הרגש המרכזי שרובכם חווים כרגע הוא  חרדה, לחץ ובמקרים קיצוניים גם פסימיות. במידה ואתם מרגישים אופטימיות בטחון וציפייה לקראת הבדיקה, מצבכם טוב וסיכוייכם להצליח בבדיקה ולצאת דוברי אמת גבוהים.
דבר ראשון שעלינו לדעת, הוא כי מכשיר הפוליגרף הוא מכשיר מדידה מדעי/רפואי מהמדוייקים בעולם, ובהנחה ואנו מגיעים לבודק פוליגרף מקצועי, עלינו לדעת כי הבודק הוא אדם ישר, מחוייב לכללי אתיקה מקצועיים, וכל עניינו הוא בהוצאת האמת לאור. הוא נטול אינטרסים חיצוניים, מלבד שמו ומקצועיותו.   
מאמר זה יתחלק לשניים, חלק ראשון יעסוק במרכיב הפסיכולוגי של בדיקת הפוליגרף וכיצד להתמודד עימו, וחלק שני, שיכלול כלים ישומיים שיעזרו בהצלחת הבדיקה.

מצב פסיכולוגי

המצב הפסיכולוגי בו נמצא הנבדק טרם התחלת בדיקת הפוליגרף שונה בין אדם לאדם. עם זאת תחושת החרדה והלחץ מלווה כ 95% מכלל הנבדקים. 5% הנותרים הינם אנשים בעלי הפרעות אישיות פסיכולוגיות כמו הפרעות אישיות אנטי-סוציאליות, הפרעת אישיות גבולית, נרקסיסטים, בעלי אישיות כפייתית ופסיכופטים. בשלב הראשון של בדיקת הפוליגרף לאחר הזנת פרטים אישיים יתבצע שלב הראיון המקדים ה-(PRE-TEST), שלב זה הוא השלב המשמעותי ביותר במהלך הבדיקה. בחלק זה יציג הנבדק את גרסתו בנוגע לנושא הנחקר, או במידה וזו בדיקת קבלה לעבודה יתבקש לספר על עצמו. בשני המקרים על הנבדק לשתף פעולה עם בודק הפוליגרף בשיחה, לדווח בהרחבה על כל פרט שקשור לנושא הנחקר, לשתף בנושאים מטרידים שלא קשורים לבדיקה כגון: פיטורים, חובות, גירושים, מצב רפואי, או חס וחלילה שכול. בנוסף יש להיות גלויים, אמיתיים ולהאמין בצדקת דרככם. הלך הרוח האידאלי שעל הנבדק להיות בו הוא עירני, בעל בטחון, אופטימי ורגוע.

כלים יישומיים שיעזרו בהצלחת בדיקת הפוליגרף 

משום שבדיקת פוליגרף הינה בדיקה פסיכופיזיולוגית, הדרישות לעירנות, ריכוז וקשב רב הינם גבוהות. על מנת להשיג יכולות אלו עלינו לישון שינת לילה טובה- הכוללת לפחות 6 שעות שינה. עלינו להגיע לבדיקת הפוליגרף לאחר שאכלנו ארוחה קלה, כך שלא נהיה רעבים אך במקביל לא נהיה עייפים וכבדים. יש להגיע מעט לפני תחילת הבדיקה, כך לא נהיה חרדים ולחוצים בזמן. יש להגיע בהופעה ולבוש מכובד (לא חושפני מדי, ולא מוזנח מידי). יש לענות לכל שאלות הבודק בצורה ברורה, ישירה ורצינית. יש לזכור ככל שנאמין בצדקתנו ובאמת שלנו בדיקת הפוליגרף תתנהל בצורה פשוטה עם תוצאות ברורות וחד משמעיות . ככל שהשקר יקונן בראשנו ובליבנו, והרצון להסתירו יגדל, כך יגדלו בצורה ישירה סיכויינו להיכשל בבדיקה והסיכויים להיכשל בבדיקה יתקרבו לאיזור 95%. בדיקת פוליגרף הינה בדיקה אמינה מאוד,  וכיום מוכרת בעולם כבדיקה היעילה ביותר מבחינה מדעית לגילוי שקר.  

מחקרים רבים נעשו בדבר מידת מהימנותו של הפוליגרף. במאמר זה יוצגו חלק מהמוכרים והמהימנים שבהם.


1978 - בשנה זו פירסם ד"ר דויד רסקין את ממצאיו אודות מידת הצלחת הפוליגרף בזיהוי תגובות פיזיולוגיות לאמירת אמת ושקר בקרב חשודים פליליים. תוצאות מחקרו הראו כי אחוז דיוק הפוליגרף עומד על כ-90%. 

1991 - במחקרו של הפרופ' איתן אלעד, שיכלל אלעד ממצאי מחקרים שנעשו אודות בדיקת פוליגרף בשיטת שאלות הביקורת ומצא כי ע"פ מחקרי שדה, שיעור הדיוק במציאת נבדקים אשמים כדוברי שקר, הינו 89.8%. לעומת זאת במחקרי מעבדה הממוצע עמד 94.7%.

1997 - בשנה זו התבקשה ועדה בראשותו של השופט דב לוין, לבחון את השימוש בבדיקות פוליגרף עבור הליכי סינון בטחוני בשירות הציבורי. על סמך ממוצע תוצאות של מחקרים שונים העוסקים במידת דיוק שיטת שאלות הביקורת בבדיקת הפוליגרף, קבעה הוועדה כי מהימנות הבדיקה עומדת על כ-90% דיוק באבחון נבדקים דוברי שקר. ממצאים אלו קיבלו חיזוק ממחקר שנעשה בשנת 2006 בו השתמשו חוקרים בבדיקת MRI לבדיקת תגובות נוירולוגיות לאמירת אמת ושקר.

2013- בשנה זו פרסם ד"ר אביטל גינתון מחקר שמדד את מהימנותן של בדיקות פוליגרף שנערכו ע"י המשטרה בתיקים פליליים, בשיטת שאלות הביקורת. בבדיקות אלו נבדקו שני הצדדים של אירוע ספציפי בעלי גרסאות מנוגדות. מסקנותו של ד"ר גינתון היתה כי מידת מהימנות בדיקה זו לזיהוי אשמים כדוברי שקר, עומדת על 94%.

הנתונים המוצגים דלעיל הינם נתונים חלקיים ממחקרים רבים, ומייצגים את אחוז מהימנות הפוליגרף במציאת דוברי שקר מתוך נבדקים אשמים. אחוז מהימנות הפוליגרף במציאת נבדקים דובר אמת הינו מעט נמוך מנתונים הנ"ל.

 

בדיקת פוליגרף נוספת אשר מהימנותה נחקרה רבות, הינה בדיקת פח"מ - פריט חקירה מוכמן. פח"מ הינו פריט המוכר רק למבצע העבירה, לדוגמא: סוג כלי הנשק בו השתמש הרוצח לביצוע הרצח. קיימת תמימות דעים בקרב כל החוקרים, כי אחוזי בדיקת פוליגרף בשיטת הפח"מ הינה בעלת אחוזי מהימנות גבוהים יותר משיטת שאלות הביקורת הן בגילוי נבדקים דוברי אמת והן בגילוי נבדקים דוברי שקר.

map  

כתובתנו:                                                        שעות פעילות:

 משרד ראשי: המרד 29 תל-אביב                         א-ה 08:00- 18:00
 פריסה ארצית: ירושלים, חיפה ובאר-שבע            טל: 050-9022523

 מייל: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אמינות ודיסקרטיות מעל הכל

אנו מתחייבים לשמור על  אמינות, יושרה ודסקרטיות מוחלטת. מזמין בדיקת הפוליגרף הינו הגורם היחידי אשר מקבל את ממצאי הבדיקה. אנו מחוייבים לעמוד בכל עקרונות האתיקה המקצועיים של איגוד בודקי הפוליגרף הישראלי.

סוגי בדיקות פוליגרף

שלחו לנו מייל
שלחו לנו מייל או התקשרו פבלו פוליגרף - 050-9022523 כל המידע המתקבל הינו חסוי לחלוטין